صفحه اصلی > سلامتی : معرفی کامل نقش رستم

معرفی کامل نقش رستم

معرفی کامل نقش رستم

نقش رستم، مجموعه‌ای باستانی از آرامگاه‌ها، نقش برجسته‌ها و کتیبه‌ها است که در شمال مرودشت و جنوب غربی تخت جمشید در استان فارس واقع شده است. این محوطه تاریخی، به عنوان یکی از مهم‌ترین میراث فرهنگی ایران، در سال ۱۹۷۹ در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

تاریخچه نقش رستم:

نقش رستم، از دوره ایلامی (حدود ۳۰۰۰ سال قبل از میلاد) سکونتگاه بوده است. اما، اهمیت این مکان از دوره هخامنشیان (۵۵۰ تا ۳۳۰ قبل از میلاد) آغاز شد. هخامنشیان، چهار تن از پادشاهان خود را، یعنی داریوش اول، خشایارشا اول، اردشیر اول و داریوش دوم را در این مکان به خاک سپردند.

آرامگاه‌های هخامنشی در نقش رستم، به شکل بنای سنگی حجاری شده در دل کوه هستند. این آرامگاه‌ها، از نظر معماری، شباهت زیادی به کاخ آپادانا در تخت جمشید دارند.

علاوه بر آرامگاه‌ها، نقش رستم دارای نقش برجسته‌های متعددی نیز است. این نقش برجسته‌ها، صحنه‌هایی از جنگ‌ها، شکارها و مراسم مذهبی هخامنشیان را به تصویر می‌کشند.

یکی از مشهورترین نقش برجسته‌های نقش رستم، نقش برجسته نبرد داریوش سوم با اسکندر مقدونی است. این نقش برجسته، شکست داریوش سوم در برابر اسکندر را نشان می‌دهد.

کتیبه‌های نقش رستم:

در کنار آرامگاه‌ها و نقش برجسته‌ها، کتیبه‌های متعددی نیز در نقش رستم به چشم می‌خورد. این کتیبه‌ها، به زبان‌های پارسی باستان، ایلامی و بابلی نوشته شده‌اند و اطلاعات ارزشمندی درباره تاریخ، فرهنگ و مذهب هخامنشیان ارائه می‌دهند.

جاذبه‌های گردشگری نقش رستم:

نقش رستم، یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری استان فارس است. این محوطه تاریخی، هر ساله پذیرای گردشگران بسیاری از سراسر ایران و جهان می‌باشد.

علاوه بر آرامگاه‌ها، نقش برجسته‌ها و کتیبه‌ها، مناظر طبیعی اطراف نقش رستم نیز بسیار دیدنی هستند.

بهترین زمان برای بازدید از نقش رستم:

بهترین زمان برای بازدید از نقش رستم، فصل پاییز و بهار است. در این فصول، هوا خنک و مطبوع است و می‌توانید به راحتی از این محوطه تاریخی دیدن کنید.

پست های مرتبط

رازهای آرایش چشم ریز درخششی فراتر از اندازه!

چشم‌ها دریچه‌ای به سوی روح هستند و زیبایی آنها نقشی انکارناپذیر در…

۳۰ تیر ۱۴۰۳

لباس آتش نشانی محافظان  در برابر شعله های آتش

آتش نشانان در خط مقدم مبارزه با آتش سوزی قرار دارند و…

۳۰ تیر ۱۴۰۳

ضرورتی عجیب یا عادتی دوست‌داشتنی؟

جوراب، آن تکه پارچه‌ی ساده که در اعماق کفش‌ها پنهان می‌شود، موضوعی…

۲۷ تیر ۱۴۰۳

دیدگاهتان را بنویسید