صفحه اصلی > فشن : میکروترند در صنعت مد

میکروترند در صنعت مد

میکروترند در صنعت مد

میکروترند چیست؟

میکرو ترند در دنیای فشن و مد به تغییرات کوچک در استایل گفته می‌شود که به سرعت مد شده و به زودی از مد خارج می‌شوند. در صنعت مد، ترندها به سرعت تغییر می‌کنند و بازاریابان باید با این ترندها همراه باشند تا بهترین خدمات را ارائه دهند. شناخت ترندهای موجود در بازار نیازمند تحقیقات زیادی است و اطلاع از آن برای موفقیت در کار بسیار حائز اهمیت است. همچنین، آگاهی از ترندهای جدید به برندها کمک می‌کند تا درباره بازاریابی تصمیم‌گیری کنند و بفهمند کدام محصول را مورد تمرکز قرار دهند. برندها بر اساس واکنش مصرف‌کننده‌ها اقدام به بازاریابی و فروش می‌کنند.

فست فشن چیست؟

فست فشن به معنای مد سریع است که هر چه تولید می‌شود، به قیمت پایین به فروش می‌رسد و به سرعت از بین می‌رود. این تغییرات سریع در صنعت مد، مزیت‌هایی برای تولیدکنندگان دارد، اما هزینه‌های بالایی برای مصرف‌کننده و محیط زیست به همراه دارد. این محصولات به دلیل کیفیت پایین، در مدت زمان کوتاهی از طرح می‌افتند و یا فرسوده می‌شوند و دور انداخته می‌شوند. ورود حجم زیادی از مواد مصنوعی به چرخه طبیعت، مقدار زیادی زباله را ایجاد کرده و هزینه‌های جانبی را به همراه دارد.

فست فشن از دهه ۱۹۹۰ وارد صنعت پوشاک شده و رویکرد آن فروش جدیدترین مد با قیمت مناسب است. فست فشن به مصرف‌کنندگان امکان می‌دهد با قیمتی مناسب، جدیدترین مد را خریداری کنند. در گذشته و پیش از دهه ۹۰، افراد برای خرید لباس، از هزینه‌های اضافی صرف نظر کرده و از کاتالوگ‌های برندها استفاده می‌کردند و مدل مورد نظر خود را از فروشگاه‌ها خریداری می‌کردند. با ورود فست فشن به صنعت مد، تولید انبوه با هزینه تولید کمتر انجام می‌شود و لباس‌های مد روز را با قیمتی مناسب به مصرف‌کنندگان می‌رسانند.

فست فشن چه مزیت هایی دارد؟

فست فشن دارای مزایایی است که به طرف تجاری این صنعت کمک می‌کند. این سیستم باعث می‌شود که همواره محصولات جدیدی به بازار معرفی شوند و مردم را به خرید ترغیب کنند. این فرآیند باعث می‌شود افراد مبالغ زیادی را برای خرید لباس‌های مختلف صرف کنند. همچنین، وقتی برخی از محصولات در فروشگاه‌ها تمام می‌شوند، محصولات قدیمی دوباره جایگزین می‌شوند و مشتریان به اعتقاد می‌رسند که اگر در حال حاضر خرید نکنند، محصولی که نیاز دارند تمام خواهد شد. از سوی دیگر، قیمت محصولات نسبتاً پایین است و افراد می‌توانند در صورت عدم رضایت، آن‌ها را به فروشگاه بازگردانند. فست فشن مسئولیت سودهای بزرگی را به عهده دارد، به ویژه در صورتی که تولیدکنندگان بتوانند قبل از رواج یک محصول، روند آینده آن را پیش‌بینی کنند. اگر شرکتی در این روند خسارتی ببیند، با سریعترین زمان ممکن می‌تواند با معرفی لباس‌ها و محصولات جدید وضعیت را بهبود بخشد. یک مزیت دیگر فست فشن این است که به افراد امکان می‌دهد همیشه لباس‌های مد روز و با قیمت مناسب را پوشیده باشند. حتی افرادی با درآمد متوسط هم می‌توانند لباس‌های جدید را خریداری کنند.

فست فشن چه معایبی دارد؟

با وجود مزایا، فست فشن دارای معایبی است که برخی از فعالان محیط زیست و حقوق بشر با آن مخالفت می‌کنند. آن‌ها معتقدند که با خرید لباس‌های فست فشن، افراد این لباس‌ها را یک یا دو بار فقط می‌پوشند و سپس آن‌ها را دور انداخته و دیگر استفاده نمی‌کنند. این رویکرد به معنای اقتصادی است که به جای خرید یک جنس با قیمت بالا، افراد چندین بار جنس‌های ارزان‌تر را خریداری می‌کنند و این تلف کردن مواد می‌تواند به محیط زیست زمین آسیب برساند.

منتقدان ادعا می‌کنند که این لباس‌ها و شرایط تولید آن‌ها از مواد اولیه ارزان و مضر برای محیط زیست ساخته می‌شوند و قابل بازیافت نیستند. اکثر این لباس‌ها از مواد مصنوعی تهیه می‌شوند و دورریزی آن‌ها باعث نابودی محیط زیست می‌شود. برندهای فست فشن بیشتر کالاهای خود را به تولیدکنندگان در کشورهای در حال توسعه می‌سپارند و نظارت کامل و قوانین سختی برای آن‌ها وجود ندارد، به همین دلیل تولیدکنندگان در شرایط نامساعدی کار می‌کنند و با دستمزد کم فعالیت می‌کنند. این لباس‌ها بیشتر خارج از کشور تولید می‌شوند و قوانین و مقررات خاصی درباره آن‌ها مطرح نمی‌شود، در نتیجه طرح‌ها به صورت غیرقانونی کپی و تقلید می‌شوند و به فروش می‌رسند.

چرا میکروترند ها اهمیت دارند؟

میکرو ترندها به مد و آینده فست فشن تأثیر می گذارند. این ترندها باعث شده‌اند که فست فشن سریع تر تغییر کند و به همین دلیل، تولید زباله‌ها در صنعت فست فشن به سرعت افزایش یابد. این مشکل علاوه بر تأثیرات زیست محیطی، مشکلات اخلاقی نیز به همراه دارد. زیرا برای سرعت بخشیدن به فست فشن، نیاز است که ساعات کاری کارگران افزایش یابد و دستمزد آن‌ها کاهش یابد. حضور رسانه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام و تیک تاک باعث شده است که فست فشن‌ها به طور گسترده‌تری شناخته شوند و مخاطبان با روند آن‌ها سر و کار داشته باشند. این ترندها به دسته‌ای از مدل‌ها معروف هستند که دارای دوام زیادی نیستند و به سرعت از طرح‌ها و مدل‌های محبوب خارج می‌شوند.

یکی از دلایلی که این مسئله تبدیل به یک مشکل جهانی شده است این است که نه تنها چند برند، مصرف کنندگان و نمایندگان مشهور در این زمینه نقش دارند، بلکه هزاران مصرف کننده دیگر هم در این فرآیند شرکت می‌کنند. فست فشن‌ها شامل صدها و هزاران محصول مصرفی هستند که مردم عادت به دور انداختن آن‌ها پیدا کرده‌اند. سالانه حدود 80 میلیارد لباس جدید توسط مردم در سراسر جهان مصرف می‌شود، که این میزان نسبت به دو دهه قبل (قبل از هنگامی که فست فشن غالب شد) حدود 400 درصد بیشتر است. ضمناً هنگامی که مردم بیشترین تعداد لباس را خریداری می‌کنند، مقدار دورریزی لباس‌ها نیز افزایش می‌یابد. مصرف کنندگان نقش مهمی در این روند و درآمد خرده‌فروشان فست فشن ایفا می‌کنند، زیرا با دیدن تبلیغات لباس‌ها و به اشتراک گذاری آن‌ها، تأثیر زیادی بر روند فروش دارند.

اگر ما از میکرو ترندها فاصله بگیریم و ضایعات تولید نکنیم، می‌توانیم به طور قابل توجهی به کاهش تلفات لباس کمک کنیم. کاگرچه میکروترندها تأثیر زیادی بر صنعت فست فشن دارند، اما چرا باید به آن‌ها اهمیت بدهیم؟

یکی از مسائل مهم مرتبط با میکروترندها، تسریع فرایند فست فشن است که باعث افزایش زباله‌های تولیدی در این صنعت می‌شود. این موضوع، علاوه بر تأثیرات زیست محیطی، مشکلات اخلاقی را نیز به همراه دارد. به این دلیل که نیاز است ساعات کاری کارگران افزایش یابد و دستمزد آن‌ها کاهش یابد.

با ظهور رسانه‌های اجتماعی مثل اینستاگرام و تیک تاک، فرصتی برای گسترش فراوان فست فشن‌ها ایجاد شده است و مخاطبان با جدیدترین ترندها و مدل‌ها آشنا می‌شوند. این ترندها به عنوان میکروترندها شناخته می‌شوند و به سرعت از مد خارج می‌شوند.

اما مسئله‌ای که این موضوع را به یک مشکل بزرگ در جهان تبدیل کرده‌است، این است که این مسئله تنها در محدوده چند برند، مصرف‌کننده و نماینده معروف نمی‌ماند. فست فشن‌ها شامل صدها و هزاران محصول مصرفی است که مردم عادت به دور انداختن آن‌ها پیدا کرده‌اند. سالانه بیش از 80 میلیارد لباس جدید توسط مردم در سراسر جهان مصرف می‌شود، که این میزان نسبت به دو دهه قبل حدود 400 درصد بیشتر است، یعنی قبل از زمانی که فست فشن به شکل گسترده‌ای در صنعت مد مطرح شد. طبیعتاً زمانی که بیشترین تعداد لباس خریداری می‌شود، میزان دورریزی لباس‌ها نیز افزایش می‌یابد. مصرف‌کنندگان نقش مهمی در این روند و درآمد خرده‌فروشان فست فشن دارند، زیرا با دیدن تبلیغات لباس‌ها و به اشتراک گذاری آن‌ها، تأثیر زیادی بر فروش این صنعت دارند.

کدام مد رواج خواهد داشت؟

مدل‌های کوتاه زمانه به سرعت محبوب می‌شوند و سریعاً منسوخ می‌شوند. برای تشخیص این امر، دو نوع ترند وجود دارد: میکروترندها در مقابل ماکروترندها. میکروترندها زیرمجموعه‌ای از ترندهایی هستند که به سرعت از مد خارج می‌شوند، و ماکروترندها به ترندهایی اطلاق می‌شود که مدت زمان بیشتری دارند.

چه تفاوتی بین میکروترند و ماکروترند وجود دارد؟

میکروترندها با سرعتی زیاد محبوبیت کسب می‌کنند و به سرعت فراموش می‌شوند. این ترندها معمولاً از پلتفرم‌های رسانه‌ای اجتماعی مانند یوتیوب، تیک تاک و اینستاگرام شروع می‌شوند و این شبکه‌ها به آن‌ها امکان می‌دهند تا بر روی میلیون‌ها نفر تأثیر بگذارند. در حال حاضر، به جای رجوع به برنامه‌های تلویزیونی، فیلم‌ها، افراد مشهور، مدل‌ها و مجلات مد، افراد برای دسترسی به ترند از این پلتفرم‌ها استفاده می‌کنند. این دسترسی آسان باعث اشباع زیاد میکروترند می‌شود و همه به دنبال کشف ترند بزرگ بعدی می‌باشند. این حس رقابت باعث می‌شود افراد احساس کنند باید میکروترندها را دنبال کنند تا در جامعه پذیرفته شوند. این موضوع باعث می‌شود چرخه مد به اندازه‌ای کوتاه شود که مردم با نرخ شتاب بیشتری به ترندها علاقه‌مند شوند، حتی اگر هیچ‌گاه از آن‌ها استفاده نکنند. شناخت میکروترندها به برندها در عملیات بازاریابی کمک می‌کند تا در همان لحظه‌ای که بازار تقاضا را به صورت فزاینده‌ای دارد، سرمایه‌گذاری کنند.

ماکروترند چیست؟

ماکروترند به معنای عکس میکروترند است. این نوع ترند به آرامی رشد می‌کند و برای مدت طولانی‌تری، حداقل 10-15 سال، در دوره مد باقی می‌ماند. در ماکروترندها، می‌توان اثرات آن را در لوازم اصلی پوشاک و همچنین ترندهای مرتبط با دهه‌های مختلف مشاهده کرد. این ترندها معمولاً از نمایشگاه‌های مد، فیلم‌ها، افراد مشهور، مدل‌ها، مجلات مد و برندهای مد الهام می‌گیرند. شرکت‌ها سعی می‌کنند لباس‌ها را با سرعت بیشتری تولید کنند تا با ماکروترندها همگام شوند، اما این امر ممکن است باعث افزایش زباله و آلودگی شود. بسیاری از برندها و تولیدکنندگان به ساخت لباس‌های “دوستانه با محیط زیست” تمرکز کرده‌اند تا بیشترین تعداد مشتری را جذب کنند. همچنین، هماهنگی برندها با یک ماکروترند می‌تواند به افزایش شهرت برند شما کمک کند.

دانستن تفاوت بین میکروترند و ماکروترند چه کمکی به ما میکند؟

با دانستن تفاوت بین میکروترند و ماکروترند، به بازاریابان کمک می‌کند تا قبل از خروج یک ترند از مد، تشخیص دهند که آیا آن قابلیت سودآوری دارد یا خیر. میکروترندها کوتاه‌مدت هستند و ممکن است در یک روز ظاهر شوند و روز بعد به فراموشی سپرده شوند. با این حال، آنها به سرعت و با تمرکز بر روی جماعت کوچکی از مخاطبان، می‌توانند محصولی را به موفقیت برسانند. اما برای استفاده از میکروترند، باید بررسی کنید که آیا این ترند، به لحاظ مالی و شهرت، در بلندمدت قابل حفظ است یا نه. از سوی دیگر، ماکروترندها به معنای “برنده شدن به آرامی و پیوسته در مسابقه” هستند. آنها می‌توانند به افزایش شهرت برند کمک کنند، اما زمان برای دستیابی به نتایج بیشتری نیاز دارند. در نهایت، به عنوان یک بازاریاب مد، شما باید تصمیم بگیرید که آیا به دنبال دنبال کردن یکی از این دو ترند هستید یا انتخابی ترکیبی از هر دو می‌کنید.

در نتیجه:

چرخه مد همچنان در حال تکامل است و شامل مراحل معرفی، صعود، اوج، کاهش محبوبیت و منسوخ شدن است. اما در سال‌های اخیر، مدت زمان هر چرخه تغییر کرده است. قبلاً، ترندهای سنتی تا 20 سال دوام می‌کردند، اما با ورود ماکروترندها، این مدت زمان به 5 تا 10 سال کاهش یافت. سپس میکروترندها وارد شدند و مدت زمان آنها حدود 3 تا 5 سال بود. در سال‌های اخیر، ترندها برای چند هفته در بازار باقی می‌مانند و سپس توسط میکروترند جدیدی جایگزین می‌شوند. میکروترندها با اشباع کردن رسانه‌ها و ایجاد جذابیت برای مصرف کنندگان، آنها را به خرید از ترندهای جدید ترغیب می‌کنند.

پست های مرتبط

راز پافر دخترانه کوتاه استایل خاص و شیک

استایل و ظاهر برای هر شخصیتی اهمیت بسیاری دارد. اما راز داشتن…

۲۶ فروردین ۱۴۰۳

راهنمایی کامل برای تشخیص سایز مناسب لباس در خرید اینترنتی

خرید اینترنتی، امکان آسان و راحتی است که به ما اجازه می‌دهد…

۲۶ فروردین ۱۴۰۳

مانتو کیمونو ترند جذاب و راحت برای تمام فصول

مانتو کیمونو، با الهام از لباس سنتی ژاپنی، به یکی از ترندهای…

۲۵ فروردین ۱۴۰۳

دیدگاهتان را بنویسید